STRONA ARCHIWALNA
NOWA POD ADRESEM
www.samorzad.gov.pl/web/gmina-bodzechow
Prognozy Ostrowiec Świętokrzyski
Dzis jest 25-04-2024r.

KORONAWIRUS - COVID-19 - informacje

Nowe

Archiwalne

O gminie

Sołectwa i Sołtysi

Zapobieganie powstawania odpadów

Czystsze powietrze

Koła łowieckie

Informacje dla przedsiębiorców

Wybory ławników

Spis rolny 2020

Wybory Prezydenckie 2020

Program rodzina 500+

Skład Rady

Uchwały

Komisje

Regulamin organizacyjny

Dane teleadresowe

Godziny pracy i przyjęć interesantów

Władze Gminy

Ref. Obywatelsko Gospodarczy

Ref. Techniczno - Inwestycyjny

Ref. Finansowy

Ref. Gospodarki Komunalnej

Formularze i wnioski

PODATKI - formularze i wnioski

Harmonogram odbioru odpadów oraz punkt PSZOK - zgłoszenie nieodebranych odpadów

Deklaracja Dostępności


https://wybory.gov.pl



Program Rewitalizacji dla Gminy Bodzechów na lata 2016-2023

www.gopsbodzechow.pl

www.ugb.pl/jrp




www.bip.bodzechow. wrota-swietokrzyskie.pl

System informowania mieszkańców

Pracownia edukacyjna w szkole podstawowej – Czyste powietrze, woda, gleba oraz odnawialne źródła energi

Zadanie pn: Pracownia edukacji ekologiczno-przyrodniczej w szkole podstawowej w Gminie Bodzechów dofinansowane ze środków WFOŚiGW w Kielcach , w wysokości 20 000 zł Trwałość zadania trzy lata tj. do maja 2020 roku

Nieodpłatna Pomoc Prawna

ELEKTRONICZNA
SKRZYNKA PODAWCZA

Licznik odwiedzin
944



Wskazówki dla rolników w przypadku uboju zwierząt gospodarskich kopytnych poza rzeźnią

Ogoszenie ogólne
2019-02-26

Praktyczne wskazwki dla rolnikw w przypadku koniecznoci uboju zwierzt gospodarskich kopytnych poza rzeni

Ubj z koniecznoci zwierzt gospodarskich kopytnych poza rzeni dotyczy sytuacji, gdy zdrowe zwierz, np. winia, owca, koza, krowa, czy ko, ulegnie wypadkowi, np. zamie koczyn, krgosup, lub te ulegnie innemu urazowi, ktry uniemoliwia mu naturalne poruszanie si i tym samym transport do rzeni. W takiej sytuacji istnieje moliwo uratowania wartoci rzenej zwierzcia.

Pytanie 1. Co naley zrobi, gdy zdrowe zwierz ulegnie wypadkowi ?

W pierwszej kolejnoci naley jak najszybciej wezwa lekarza weterynarii zajmujcego si leczeniem zwierzt gospodarskich, ktry stwierdzi czy zwierz powinno by leczone, poddane ubojowi z koniecznoci, czy te umiercone.

Pytanie 2. Co naley zrobi, jeeli wezwany lekarz weterynarii stwierdzi, e zwierz moe by poddane ubojowi z koniecznoci ?

a) Naley skontaktowa si z najblisz rzeni celem ustalenia, czy istnieje moliwo przyjcia tuszy i narzdw wewntrznych zwierzcia poddanego ubojowi z koniecznoci.
Tusza zwierzcia wraz z przynalenymi do niej narzdami wewntrznymi musi by przewieziona do rzeni, gdzie urzdowy lekarz weterynarii dokona badania poubojowego i wyda ocen przydatnoci misa do spoycia przez ludzi. Wydanie takiej oceny jest warunkiem koniecznym wprowadzenia misa na rynek, tj. oferowania do sprzeday i tym samym uratowania wartoci rzenej zwierzcia.

b) Naley podda zwierz ubojowi z koniecznoci.

Pytanie 3. Kto moe dokona uboju z koniecznoci ?
Ubj z koniecznoci powinien by dokonany przez osoby posiadajce odpowiednie kwalifikacje, tj. takie same jak w przypadku uboju zwierzt w rzeni.

Pytanie 4. W jaki sposb i w jakich warunkach powinien odby si ubj z koniecznoci ?
W przypadku uboju zwierzt z koniecznoci poza rzeni posiadacz zwierzt jest zobowizany do podjcia wszelkich koniecznych dziaa, aby jak najszybciej dokona uboju zwierzcia, w tym dooy stara, aby podczas uboju i dziaa z nim zwizanych oszczdzi zwierztom wszelkiego niepotrzebnego blu, niepokoju i cierpienia.
Naley speni wymagania dotyczce ochrony zwierzt podczas uboju. Zwierz powinno by oguszone i wykrwawione zgodnie z przepisami okrelonymi w rozporzdzeniu Rady nr 1099/2009 przez osob posiadajc odpowiednie kwalifikacje.
Po uboju tusza powinna by wykrwawiona. W miejscu dokonania uboju mona rwnie, pod nadzorem wezwanego lekarza weterynarii, usun z tuszy odek oraz jelita



zwierzcia. Usunite narzdy naley oznakowa (w sposb umoliwiajcy ich identyfikacj z dan tusz) i wraz z tusz przewie do rzeni.

Pytanie 5. Jakie dokumenty musz by dostarczone do rzeni wraz z tusz i narzdami wewntrznymi zwierzcia ?

Do rzeni wraz z tusz i narzdami wewntrznymi zwierzcia musz by dostarczone nastpujce dokumenty:
a) owiadczenie rolnika - stwierdzajce tosamo zwierzcia oraz zawierajce informacje na temat weterynaryjnych produktw leczniczych lub innych rodkw, jakie podawano zwierzciu lub wobec niego stosowano, z wyszczeglnieniem dat podawania i okresw karencji;
b) zawiadczenie lekarza weterynarii - stwierdzajce korzystny wynik badania przedubojowego, dat i czas przeprowadzenia tego badania, przyczyn dokonania uboju z koniecznoci oraz informacj na temat leczenia, jakiemu poddane byo to zwierz.

Pytanie 6. W jakich warunkach tusza wraz z narzdami wewntrznymi zwierzcia powinna by przewieziona do rzeni ?

Tusza zwierzcia wraz z przynalenymi do niej narzdami wewntrznymi powinna by przewieziona do rzeni w warunkach higienicznych i najszybciej jak to moliwe. Jeeli transport potrwa duej ni 2 godziny od chwili dokonania uboju zwierzcia, naley zapewni warunki chodnicze dla przewoonej tuszy i narzdw wewntrznych. W przypadku, gdy warunki klimatyczne na to pozwol, nie ma koniecznoci poddawania chodzeniu tusz i narzdw wewntrznych.

Pytanie 7. Co si stanie jeli lekarz weterynarii uzna, e nie moe by przeprowadzony ubj z koniecznoci ?

Lekarz weterynarii moe stwierdzi, e zwierz powinno by leczone, albo umiercone.
W przypadku gdy podjta jest decyzja o umierceniu zwierzcia, to:
1) umiercanie przeprowadza lekarz weterynarii przez podanie rodka usypiajcego,
2) tusza moe by:
a) poddana utylizacji lub
b) za zgod urzdowego lekarza weterynarii przeznaczona do skarmiania misoernych zwierzt futerkowych (jeeli chce si uzyska tak zgod, naley skontaktowa si z powiatowym lekarzem weterynarii).

Ponadto, w przypadku zdrowych zwierzt kopytnych, ktre ulegy wypadkowi, takich jak winia, owca, koza lub ciel do 6 miesica ycia, moliwe jest przeprowadzenie uboju zwierzcia w celu pozyskania misa na wasne potrzeby. Przy przeprowadzaniu takiego uboju nie jest konieczna obecno lekarza weterynarii, niemniej jednak pozyskane miso nie moe by oferowane do sprzeday.

Pytanie 8. Co naley zrobi, jeli nie znajdzie si rzeni, ktry zgodziaby si na przyjcie tuszy wraz z narzdami wewntrznymi zwierzcia poddanego ubojowi z koniecznoci ?

W tej sytuacji rolnik moe zdecydowa si na leczenie zwierzcia, umiercenie go bd przeprowadzenie uboju w celu pozyskania misa na wasne potrzeby. Jeli nastpi mier zwierzcia, zwoki naley podda utylizacji, w tym przypadku koszty utylizacji pokrywa Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Pytanie 9. Czy w kadym przypadku prawidowo przeprowadzonego uboju z koniecznoci mona zagwarantowa, e zostanie uratowana warto rzena zwierzcia ?

Miso pozyskane ze zwierzcia poddanego ubojowi z koniecznoci, w kadym przypadku poddawane jest badaniu poubojowemu przeprowadzonemu przez urzdowego lekarza weterynarii w rzeni. Badanie to ma na celu dokonanie oceny, czy miso jest zdatne, czy te niezdatne do spoycia przez ludzi, zanim zostanie wprowadzone na rynek.
Warto rzena zwierzcia zostanie uratowana w przypadku, gdy tusza zostanie oceniona jako zdatna do spoycia przez ludzi.
Natomiast gdy tusza zostanie oceniona jako niezdatna do spoycia przez ludzi, poddawana jest utylizacji (kto ponosi koszt utylizacji zaley od umowy jaka zostaa zawarta pomidzy rolnikiem a podmiotem prowadzcym rzeni) bd za zgod urzdowego lekarza weterynarii przeznaczona jest do skarmiania misoernych zwierzt futerkowych.

Pytanie 10. Czy w przypadku uboju z koniecznoci wymagane jest powiadomienie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa?

W kadym przypadku przeprowadzenia uboju z koniecznoci zwierzt z gatunku bydo, owce, kozy lub winie, konieczne jest powiadomienie o tym zdarzeniu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Naley pamita, e ubj byda, owcy lub kozy naley zgosi w terminie 7 dni od dnia dokonania uboju z koniecznoci. Ubj wini naley zgosi rwnie w terminie 7 dni od dnia dokonania uboju z koniecznoci (art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 2 kwietnia 2004 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierzt – Dz. U. z 2017r. poz. 546 z pn.zm.). Natomiast na terenach objtych restrykcjami w zwizku z afrykaskim pomorem wi termin na przekazanie informacji wynosi 2 dni w przypadku uboju z koniecznoci wi (art. 12 ust. 3a ustawy z dnia 2 kwietnia 2004 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierzt – Dz. U. z 2017 r. poz. 546 z pn.zm.).


Opracowano w:
Departamencie Bezpieczestwa
ywnoci i Weterynarii
Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi










Projekt pn. ''Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w aglomeracji Ostrowiec Św. - etap III''

Szlaki turystyczne

Zabytki

Agroturystyka (baza noclegowa)

Koła Gospodyń Wiejskich

Imprezy kulturalne

Liga halowa - open

Imprezy sportowe

Baza noclegowa

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Gminne Centrum Oświaty

Szkoły

Ośrodki zdrowia

Biblioteka


ŚWIETLICA ŚRODOWISKOWA

PLAN KOMUNIKACJI DLA PROJEKTU Z ZAKRESU POPRAWY EFEKTYWNOŚCI ENERGETYCZNEJ W BUDYNKACH SZKOLNYCH NA TERENIE GMINY BODZECHÓW

Projekt pn. ''Zakup samochodu strażackiego i agregatu pompowego dla OSP Bodzechów w celu przeciwdziałania skutkom klęsk żywiołowych oraz usuwania ich skutków''
Projekt pn. ''Budowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Magonie Gminy Bodzechów oraz rozbudowa stacji uzdatniania wody dla ujęcia wody na działce 531/2 w miejscowości Maksymilianów''
Projekt pn. ''Termomodernizacja budynków pełni±cych ważne funkcje społeczne na terenie gminy Bodzechów''
Projekt pn. ''Zwiększenie dostępu do wysokiej jakości infrastruktury edukacyjnej na terenie gminy Bodzechów''

DZIENNIK USTAW

MONITOR POLSKI

DZIENNIK URZĘDOWY WOJ. ŚWIĘTOKRZYSKIEGO

INFORMACJA

www.sandomierz
.wku.wp.mil.pl

ROZKŁAD JAZDY:
MPK
Bajka
TRANSKatrina
PKS Ostrowiec ¦w.

mikroporady.pl





Muzeum Archeologiczne
i Rezerwat KRZEMIONKI

Sprawdź stan powietrza w Bodzechowie

PODAJ STAN WODOMIERZA

Urz±d Gminy Bodzechów, ul. Reja 10, 27-400 Ostrowiec Świętokrzyski

Telefon: (041) 265-38-38, (041) 265-27-45; Fax: (041) 265-54-40, (041) 265-10-38

Copyright Łukasz Chlebny